Práve si prezeráte Házasságkötés ügyintézése egyszerűen – Hogyan lesz az „igen” hivatalos?

Manželstvo je jednoduché - Ako urobiť "áno" oficiálnym

Az esküvő romantikus pillanatairól mindenki szívesen beszél, de kevesebb szó esik azokról a hivatalos teendőkről, amelyeket el kell intézni, mielőtt kimondhatjuk a boldogító igent. Bár nem egy végtelen papírmunkáról van szó, érdemes időben elkezdeni az ügyintézést, hogy minden gördülékenyen menjen, és semmi se állhasson a szerelmünk útjába. 

Az első lépés, hogy a bejelentsük a házasságkötési szándékunkat a lakóhelyünk szerinti anyakönyvi hivatalnál. A házasságkötési szándékunkról nyilatkozatot kell tenni az osztályon, amihez mindkét félnek személyesen kell megjelennie. 

A házasságkötés elindításához ezekre a dokumentumokra lesz szükségünk: 

  • érvényes személyazonosító igazolvány, útlevél vagy jogosítvány
  • lakcímkártya
  • özvegyeknek volt házastárs halotti anyakönyvi kivonata 
  • külföldi állampolgárság esetén további igazolásokra is szükség lehet 
  • korábbi házasság esetén jogerős bírósági végzés, vagy záradékolt házassági anyakönyvi kivonat 

A házasságkötési szándék bejelentése után kezdődik egy 30 napos várakozási idő. Ez alatt az anyakönyvvezető ellenőrzi, hogy nincs-e akadálya a házasságnak. Ha minden rendben van, a kitűzhetjük az esküvő dátumát, ami a nyilatkozat megtételétől egy évig érvényes.

A házasságkötés ügyintézése sokkal egyszerűbb, mint elsőre gondolnánk / Fotó: Shutterstock

A házasságkötés történhet az anyakönyvi hivatalban, de sok helyen van lehetőség külső helyszínen tartott szertartásra is – ezt azonban érdemes előre egyeztetni az illetékes hivatalnál.

Amikor a dátumról döntünk, érdemes figyelembe venni, hogy polgári esküvő keretén belül nem köthető házasság vasárnap, január 1-jén, március 15-én, nagypénteken, húsvétvasárnap, húsvéthétfőn, május 1-jén, pünkösdvasárnap, pünkösdhétfőn, augusztus 20-án, október 23-án, november 1-jén és december 24-26-án, továbbá, ha az az adott képviselő-testület hivatala köztisztviselői számára munkaszüneti nap, július 1-jén. A szombati időpontért, illetve a külső helyszínért pedig külön díjat kérhetnek.

Ha egyházi esküvőt is szeretnénk, az már egy külön folyamat. A vallási szertartáshoz a kiválasztott egyház előírásai szerint kell eljárni, ami gyakran jegyesoktatást is magába foglal. Fontos tudni, hogy az egyházi szertartás önmagában nem elegendő a házasság jogi elismeréséhez, így az állami anyakönyvi bejegyzés elengedhetetlen. 

Bár az ügyintézés nem a legizgalmasabb része a házasságkötésnek, ha minden papír rendben van, már csak a kreatív szervezési feladatok vannak hátra, hogy minden tökéletes legyen a nagy napon.